کوماتسو

یکی از بزرگترین سازندگان بولدوزر, بیل مکانیکی و لودر در جهان که در زمینه طراحی و تولید و توسعه مهندسی ماشین الات وتجهیزات معادن در جهان به شمار میرود شرکت کوماتسو است. که این شرکت از صنایع سنگین ژاپن به شمار میرود.

تاریخچه اغازین این کمپانی به سال ۱۸۹۴ با اغاز فعالیت شرکت Takeuchi  و رویداد جنگ جهانی دوم بر میگردد و با همان فعالیت های اغازین خود در خصوص ماشین های ارتشی و نظامی و تولید تجهیزات معدنی و ابزار الات توسعه یافت .

در نتیجه تداوم این روند در ۱۳ may 1921  این کمپانی به عنوان نام اصلی کوماتسو فعالیت خود را به طور رسمی اغاز کرد . از فعالیت های اولیه این کمپانی میتوان به دهه ی ۱۹۳۰ اشاره کرد که در این دهه این کمپانی به تولید تراکتور های نظامی برای ارتش ژاپن و همچنین بولدوزر و مخازن خمپاره انداز پرداخت . کمپانی کوماتسو اولین نمونه دستگاه ماشین سنگین تراکتو  کشاورزی خود را در سال ۱۹۳۱ عرضه کرد.  همچنین در سال  1949 شروع به تولید اولین موتور دیزل خود کرد  و افزایش تقاضا برای ساخت بیشتر بولدوزر ها در طول بازسازی جنگ در دهه ی ۱۹۵۰  باعث رشد و شوکوفایی چشمگیر این شرکت شد . در طی این سال ها Yoshinari kawai  مدیریت این کمپانی را برعهده داشت و سرانجام در سال  1964 پسرش Rioichi kawai  برای ریاست شرکت کوماتسو انتخاب شد و اقدام به صادرات محصولات این کمپانی کرد . این شرکت که فعالیت خود را قبل از سال ۱۹۵۱  در حومه ی شهر توکیو پایتخت ژاپن انجام میداد سرانجام در ماه اوت سال ۱۹۵۱  دفتر مرکزی کمپانی را به توکیو منتقل کرد.

در طی سال ۱۹۵۷  این شرکت به اوج نقطه ی عطف خود رسیده بود بدین گونه که تمامی مدل ها مجهز به موتورها و قطعات کوماتسو و محصولات خود شرکت کوماتسو بودند.

همانگونه که اشاره شد بیشتر واحدهای تولیدی این کمپانی در کشور ژاپن قرار دارد ولیکن این شرکت دارای واحد های تولیدی و خدماتی و فروش در کشورهایی نظیر : ایالات متحده امریکا , کانادا, مکزیک , برزیل , انگلستان , ایتالیا , المان , اندونزی , چین , تایلند , هند و تایوان اشاره کرد .

همانگونه که اشاره شد در ماه julay سال ۱۹۶۷  کمپانی komatsu  وارد بازار ایالات متحده امریکا شد و توسعه در خارج از کشور تمرکز اصلی در دهه ی ۱۹۷۰  بود که با تاسیس کمپانی Komatsu America  در فوریه ۱۹۷۰  در ایالات متحده انجام شد. یک سال بعد در ژانویه ۱۹۷۱ کمپانی اموزشی به نام Komatsu singapor pte  در سنگاپور تاسیس شد. این کمپانی نیز یک سرمایه گذاری مشترک با کمپانی کامیون DINA.S.A در سپتامبر ۱۹۷۴ در مکزیک دارد . همچنین در اوریل ۱۹۷۵ نخستین تولید تجهیزات ساخت و ساز دریایی کوماتسو به نام تجاری  komatsu  D50A  در برزیل تاسیس شد که نام این کمپانی به نام کشور برزیل Komatsu Brasil Ltda  نام گرفت.

یکی دیگر از افتخارات این کمپانی تولید و ساخت بزرگترین بولدوزر جهان به نام D575  است. در سال ۲۰۰۸  این کمپانی  komatsu Pc200-8- Hybrid  را نیز تولید کرد که یک بیل مکانیکی ۳۶۰ درجه  که با ذخیره انرژی ترمز برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت دارد بسیار استفاده میشود.

این کمپانی در حال حاضر توسط  Tetsuji Ohashi  و  kunio Noji مدیر عامل اجرایی و رییس هیت مدیره و تقریبا با تعداد کارکنانی معادل ۵۹,۶۳۲ نفر و درامد میانگین این کمپانی تقریبا برابر است با  ۲۲,۵ Billion $  و در امد خالص ان برابر است با ۲,۶Billion$ و در امد ناخالص ۱,۷Billion$ در سال ۲۰۱۷  است . این کمپانی بیش از ۷۰%  در امد خود را از فروش تجهیزات معدنی و راه سازی شامل بولدوزر کوماتسو  , دامتراک کوماتسو ,  بیل مکانیکی کوماتسو و سنگ شکن کوماتسو و … دارد . و همچنین بخش بزرگی را به تولید تجهیزات الکترونیکی اختصاص داده در این تجارت که حدود ۷%  درامد کل کوماتسو را شامل میشود شامل محصولات پرسهای فرج ,  ماشین های تولید ورق در واحدهای بازیافت و سازه های دفتری پیش ساخته و حتی میتوان به تجهیزات نیروگاهی خارجی نیز اشاره کرد.

با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با جدیدترین و بهترین دستگاه های کوماتسو و ماشین های سنگین اشنا میکنیم.